To specjalna dieta składająca się z łatwo przyswajalnych składników, która może być alternatywą dla antybiotykoterapii w czasie leczenia SIBO.
Dieta składa się z aminokwasów, łatwo przyswajalnych kwasów tłuszczowych, cukrów, witamin i minerałów. Składniki te wchłaniają się w początkowej części jelita cienkiego, gdzie nie ma przerostu flory bakteryjnej. Dzięki temu dostarczamy organizmowi jego dzienne zapotrzebowanie kaloryczne jednocześnie nie dostarczając nic bakteriom.
W próbie klinicznej 80% pacjentów, którzy przez dwa tygodnie byli na diecie elementarnej, miało negatywny wynik testu oddechowego i ich objawy znacząco się zmniejszyły. [1]
W badaniu użyto preparat Vivonex Plus. W Polsce jest on ciężko dostępny, ale identyczny skład mają hipoalergiczne preparaty dla dzieci takie jak na przykład Neocate LCP. Można je kupić w większości aptek lub w internecie. Inne preparaty na polskim rynku:
- Neocate junior
- Nutramigen Puramino
- Nutramigen Puramino Junior
- Peptamen – nie jest do końca dietą elementarną, bo jest bardziej złożona, ale w wyjątkowych przypadkach można ją spróbować.
Mark Pimentel, amerykański gastrolog, który zajmuje się SIBO od ponad dwudziestu lat twierdzi, że w wielu przypadkach dieta elementarna działa lepiej, niż antybiotykoterapia.
Przygotowanie
Obliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Podzielić je na trzy lub cztery posiłki.
Rozpuścić odpowiednią ilość preparatu w 250 ml wody. Spożywać przez dwa tygodnie. Czasami, aby osiągnąć jeszcze lepsze efekty, można wydłużyć terapię do trzech tygodni. Podczas terapii nie można spożywać innych pokarmów w tym: gumy, cukierków, napojów (także bezkalorycznych) i kofeiny.
Co jeść po zakończeniu diety?
Przez parę dni po zakończeniu diety elementarnej należy spożywać dania lekkostrawne.
Żeby przejście do normalnej diety było łatwiejsze można wydłużyć okres spożywania posiłków elementarnych i każdego następnego dnia zamieniać jeden posiłek elementarny na zwykły lekkostrawny.
Dzień 1 (po zakończeniu diety elementarnej)
Można spożyć trzy posiłki elementarne i jeden lekkostrawny.
Dzień 2
Można spożyć dwa posiłki elementarne i dwa lekkostrawne.
Dzień 3
Można spożyć jeden posiłek elementarny i trzy lekkostrawne.
Po zakończeniu powyższej fazy przejściowej naszym celem powinno być wdrożenie diety nisko fermentacyjnej – ulepszonej, szerszej wersji FODMAP. Aby efekty diety elementarnej utrzymały się przez dłuższy czas zalecane jest zażywanie prokinetyku.
Ryzyko infekcji Clostridium difficile
Publikacje łączące dietę elementarną z infekcją bakteryjną Clostridium difficile opisują takie sytuacje w środowisku szpitalnym, w którym ryzyko zakażenia jest większe. Pacjent zazwyczaj karmiony jest dietą elementarną przez dłuższy czas, przez sondę, a do tego mogą być mu podawane antybiotyki. [2]
Nie udało mi się znaleźć publikacji, które łączyłyby stosowanie diety elementarnej w leczeniu SIBO, jelita drażliwego bądź chorób zapalnych jelit z ryzykiem infekcji Clostridium difficile.
- Mark Pimentel, et al.: A 14-Day Elemental Diet Is Highly Effective in Normalizing the Lactulose Breath Test, 2004
- Stephen JD O’Keefe: Tube feeding, the microbiota, and Clostridium difficile infection, 2010