Prokinetyk

Prokinetyk to lek, który przyspiesza motorykę układu pokarmowego. Leki prokinetyczne wykorzystuje się w leczeniu SIBO. Paradoksalnie pomagają także w jego biegunkowej odmianie. [1]
Prokinetyk pomaga, ponieważ przyspieszając perystalktykę jelita, przyspiesza oczyszczanie jelita cienkiego z nadmiaru bakterii i resztek jedzenia przenosząc je z jelita cienkiego do grubego.

Prukalopryd

Lekiem prokinetycznym, który jest wykorzystywany w profilaktyce i leczeniu przerostu flory bakteryjnej jest prukalopryd (nazwa handlowa Resolor). [2]

Prokinetyk pomaga szczególnie osobom, które cierpią na SIBO z powodu spowolnienia motoryki przewodu pokarmowego (zaburzenia MMC), ale generalnie powinien pomagać wszystkim chorującym na przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego.

Prukalopryd powinno przyjmować się na noc, przynajmniej 4 godziny po ostatnim posiłku. Zalecana dawka to połowa tabletki 1 mg (niektórym wystarczy mniejsza dawka). Po zażyciu nie wolno nic jeść przez następne 8-12h.
Lek przyjmuje się raz dziennie na noc, gdyż ma on długie działanie. Ewentualne zażycie go rano skutkowałoby efektem odwrotnym od zamierzonego, bo pokarmy przyjęte w ciągu dnia przechodziłyby dużo szybciej przez jelito cienkie i nie do końca strawione stanowiłyby idealną pożywkę dla bakterii, których chcemy się pozbyć.

Efekty uboczne
U niektórych mogą występować bóle głowy. Pojawiają się one na początku leczenia i mijają wraz z codziennym przyjmowaniem leku.
Mogą wystąpić luźniejsze stolce.

Prukalopryd należy zacząć przyjmować po zredukowaniu liczby bakterii w jelicie cienkim tzn. po antybiotykoterapii, bądź po dwutygodniowej diecie elementarnej.

Trimebutyna

To lek dostępny bez recepty. Ma lżejsze działanie w porównaniu z prukaloprydem. Trimebutyna (nazwa handlowa np. Ircolon) nie jest stricte prokinetykiem. Ma wszechstronne działanie, które najlepiej sprawdza się u pacjentów z zespołem jelita drażliwego, ale wykazuje też działanie prokinetyczne. [3]

Maksymalna dawka wynosi 4 tabletki na dzień. W niektórych przypadkach lekarz może polecić zażywanie 6 tabletek. W przeciwieństwie do prukaloprydu czas działania trimebutyny wynosi koło 3 godzin.
Zażywając trimebutynę, nie musimy pościć. Ja zawsze zażywam ją między posiłkami, ale należy oczywiście postępować zgodnie z zaleceniami lekarza bądź na ulotce leku.

Osobiście zdecydowanie bardziej wolę prukalopryd, niż trimebutynę. Ma dużo mocniejsze działanie, przez co zdecydowanie lepiej pomaga na objawy. Trimebutynę warto wziąc pod uwagę, kiedy z jakiegoś powodu nie możemy brać prukaloprydu.

  1. Mark Pimentel, et al.: Low-Dose Nocturnal Tegaserod or Erythromycin Delays Symptom Recurrence After Treatment of Irritable Bowel Syndrome Based on Presumed Bacterial Overgrowth, 2009
  2. Ali Rezaie, et al.: How to Test and Treat Small Intestinal Bacterial Overgrowth: an Evidence-Based Approach, 2016
  3. M. Delvaux and D Wingate: Trimebutine: Mechanism of Action, Effects on Gastrointestinal Function and Clinical Results, 1997

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *